Jobber Length Drill Bit: Letter J, 118° Point, HSS
In Stock
$8.03
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: Letter J, 118° Point...
Item 434D23
$8.03
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Number of Flutes | 2 |
| Size Decimal Equivalent | 0.2770 |
| Point Type | Conventional |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| List Number | 150D |
| Shank Diameter | 7 mm |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Standards | ANSI |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Measurement System | Letter |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Drill Bit Size | J |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | 44380 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size J, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2770, Letter, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0