M18 FUEL DT Band Saw + M18 XC6.0 Battery
In Stock
$886.00
/each
Earn 886 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL DT Band Saw + M18 XC6.0 Battery
Item 432CN1
$886.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Number of Speed Settings | Continuous |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Included |
| Voltage | 18 V DC |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Tool Series | M18 FUEL(TM) |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Capacity | (1) 6.0 Ah |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Mfr. Model # | 2829S-20 48-11-1865 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Blade Length 35 3/8 in, Number of Speed Settings Continuous, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 6.0 Ah, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), Drive Type Direct Drive, Handle Type D-Handle, Tool Weight 7.7 lb, Cordless