M18 FUEL BandSaw Kit + M18 XC6.0 Battery
In Stock
$1,352.00
/each
Earn 1352 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL BandSaw Kit + M18 XC6.0 Battery
Item 432CM8
$1,352.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Motor Type | Brushless |
| Cutting Length - Maximum | 5 in |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM) |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Voltage | 18 V DC |
| Battery Capacity | (1) 6.0 Ah, (2) 5.0 Ah |
| Blade Length | 44-7/8 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Number of Speed Settings | Continuous |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Speed - Maximum | 550 SFPM |
| Tool Series | M18 FUEL(TM) |
| Cutting Width - Maximum | 5 in |
| Mfr. Model # | 2929-22 48-11-1865 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Blade Length 44 7/8 in, Number of Speed Settings Continuous, Number of Batteries Included 3, Battery Capacity (2) 5.0 Ah, (1) 6.0 Ah, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM), Handle Type D-Handle, Tool Weight 10.5 lb, Cordless