M12 FUEL Box Ratchet Kit + M12 Ratchet
In Stock
$831.50
/each
Earn 831 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 FUEL Box Ratchet Kit + M12 Ratchet
Item 432CF3
$831.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Battery Capacity | (1) 2.5 Ah |
| Power Source | Cordless |
| Head Width | 1-3/16 in |
| Drive Shape | Hex |
| No Load Speed | 350 RPM |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Drive Size | 1/4 in, 3/8 in, 1/2 in |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Overall Length | 15-3/16 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Voltage | 12 V DC |
| Fastening Torque | 60 ft-lb |
| Mfr. Model # | 3050-21 2457-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless, Voltage 12 V DC, Fastening Torque 60 ft-lb, Drive Size 1/4 in, 3/8 in, 1/2 in, Side to Center 9/16 in, Head Width 1 3/16 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 2.5 Ah, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Overall Length 15 3/16 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Weight 2.25 lb