M18 FUEL Band Saw + M18 XC5.0 Battery
In Stock
$785.50
/each
Earn 785 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL Band Saw + M18 XC5.0 Battery
Item 431PL6
$785.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Blade Length | 44-7/8 in |
| Voltage | 18 V DC |
| Cutting Width - Maximum | 5 in |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Length - Maximum | 5 in |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Cutting Speed - Maximum | 550 SFPM |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Mfr. Model # | 2929-20 48-11-1850 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Blade Length 44 7/8 in, Number of Speed Settings Variable, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity 5.0 Ah, Handle Type D-Handle, Tool Weight 10.5 lb, Cordless