Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 3/8" Mill Dia, 1/2" LOC, 2" OAL
In Stock
$90.45
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 430F63
$90.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Measurement System | Inch |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Length of Cut | 1/2 in, 0.5 in |
| Corner Radius | 0.12 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Shank Type - Machining | Straight |
| List Number | 5V0E |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Number of Flutes | 5 |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Overall Length | 2 in |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | 5V4E10004ET |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.12 in, 0.5 in, 2 in