MAX 3/8IN RATCHET KITTED - GE1 20V
In Stock
$857.50
/each
Earn 857 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DEWALT MAX 3/8IN RATCHET KITTED - GE1 20V
Item 426YW3
$857.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DEWALT |
| Head Width | 1-3/16 in |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Includes Battery | Battery Included |
| Voltage | 20 V DC |
| Power Source | Cordless |
| Fastening Torque | 70 ft-lb |
| Drive Shape | Square |
| Drive Size | 3/8 in |
| Motor Type | Brushless |
| Overall Length | 14-3/16 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Mfr. Model # | DCF513GE1/DCBP034-2 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool; (3) Batteries; (1) Charger, Cordless, Voltage 20 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 70 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 3/8 in, Head Width 1 3/16 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 3, Battery Capacity (3) 1.7 Ah, Battery Model No. DCBP034/DCBP034G, Battery Series 20V MAX* XR(R), Charger Included Yes, Case Included Yes, Overall Length 14 3/16 in, Wireless Tool Tracking No