NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 4, 135 A, 240V AC Coil
In Stock
$8,544.00
/each
Earn 8544 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 41N980
$8,544.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Starter Style | NEMA |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Number of Poles | 3 |
| NEMA Size | 4 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 28 A |
| Current AC | 135 A |
| Phase | Three |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 140 A |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 240V AC |
| Series | Freedom |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Mfr. Model # | AN19NN0B5E140 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 140 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 28 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC