NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 4, 135 A, 120V AC Coil
In Stock
$8,544.00
/each
Earn 8544 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 41N978
$8,544.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Series | Freedom |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 140 A |
| NEMA Size | 4 |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Starter Style | NEMA |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Current AC | 135 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 28 A |
| Mfr. Model # | AN19NN0A5E140 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 140 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 28 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC