Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 32 A, Electronic Protection, Selector Switch
In Stock
$993.00
/each
Earn 993 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 41N932
$993.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Trip Class | 5/10/15/20 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 8 A |
| Thermal Units Required | None (Not Applicable to Electronic Overloads) |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 32 A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Phase | Three |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Current AC | 32 A |
| Number of Poles | 3 |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Series | XTPE Series |
| Frame Size/Width | 55mm (D Frame) |
| Starter Style | IEC |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Operator | Selector Switch |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Mfr. Model # | XTPE032DCS |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 32 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 20 hp, Series XTPE Series, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 25 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 32 A