Jobsite Light: M18™, Site Light, 9, 000 lm Max., 3 Modes, 31 5/16 in Max. Ht, 18V DC
In Stock
$823.00
/each
Earn 823 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
MILWAUKEE Jobsite Light: M18™, Site Light, 9, 000 lm Ma...
Item 419J69
$823.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Max. Brightness | 9,000 lm |
| Features | Polycarbonate Lens, Plug-in and Daisy Chain, 180 Degrees and 360 Degrees Electronic Light Control, High Definition Output for Maximum Coverage, High Definition Output Provides Neutral White Color and Produces An Even Beam Pattern for Clearer Visibility, Powered by One or Two Batteries for Extended Run-Time, Low Battery Indicator |
| Brightness Level | 9,000 lm, 4,800 lm, 2,500 lm |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Head Type | Fixed |
| Replacement Lamps | No |
| CEC Title 20 Compliant? | N |
| Display Qty | 1 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Storage Protection Code | A |
| Number of Chargers Included | 0 |
| Green_Message | Compliance_Green_EnvPref |
| Select Green or Environmentally Friendly Attribute | Product is Rechargeable |
| Mount Type | Floor Stand |
| Run Time | 14 hr |
| Included Accessories_Tool, Battery, Charger | Tool Only |
| Manufacturer Part Number | 2151-20 |
| Overall Length | 14 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Water Penetration Rating | IP54 |
| CEC Title 20 Regulated Product? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | Y |
| Wireless Tool Tracking | No |
| Switch Type | Push Button |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Product Type | Site Light |
| Lamp Type | LED |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Tool Series | RADIUS(TM) |
| Lamp Life at Maximum Lumens Rating | 14 hr |
| Freight Class Code | 67 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Voltage | 18V DC |
| Includes Battery | Tool Only |
| Number of Light Output Modes | 3 |
| Includes | Charger |
| Min. Brightness | 2,500 lm |
| Standards | UL Listed |
| Max. Brightness Range | 3,000 to 9,999 lm |
| CEC Title 20 Part Number Registered in MAEDBS? | N |
| Max. Height Grouping | 12 to 36 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Tool Width | 20-1/4 in |
| Light Output Mode | Low, High, Medium |
| Maximum Head Rotation Angle | 0 Degrees |
| Tool Weight | 27.1 lb |
| Sub-brand | M18 Radius Site Light/Charger Bare Tool |
| Light Distribution | 180 Degrees, 360 Degrees |
| Focus | Adjustable |
| Power Source | Cordless, Corded |
| Max. Height | 31-5/16 in |
| Mfr. Model # | 2151-20 |
Description
Jobsite Light, LED, 9, 000 lm