Portable Air Compressor: Quiet, Oil Free, 3 gal, Hot Dog, 1.5 hp, 5 cfm @ 90 psi, 120V AC
In Stock
$637.00
/each
Earn 637 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Quiet, Oil Free, 3 g...
Item 415L90
$637.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEEDAIRE |
| Output Power | 1.5 hp |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Air Tank Style | Hot Dog |
| Weight | 51 lb |
| Compressor Lubrication Type | Oil Free |
| Input Voltage | 120V AC |
| Current Rating | 11.0 A |
| Air Tank Size | 3 gal |
| Free Air Flow Rate | 5 cfm |
| Sound Level Range | Quiet (less than 75 dBA) |
| Mfr. Model # | AM1-HE15-03QG |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Free, Air Tank Style Hot Dog, Output Power 1.5 hp, Free Air Flow Rate 5 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Air Tank Size 3 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 11.0 A, Sound Level 70 dBA, Weight 51 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.69 cfm @ 150 psi, Pump Type Reciprocating, Number of Stages 1, Motor Type UMC