Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 450 RPM No Load Speed
In Stock
$801.00
/each
Earn 801 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft...
Item 413WR9
$801.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Voltage | 12 V DC |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| No Load Speed | 450 RPM |
| Drive Size | 3/8 in |
| Head Width | 1-3/16 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Battery Capacity | (1) 5.0 Ah, (1) 2.0 Ah |
| Overall Length | 13-1/2 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Power Source | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM) |
| Mfr. Model # | 2569-21 48-11-2450 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool; (2) Batteries; (1) Charger, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 450 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 3/8 in, Head Height Not Applicable, Head Width 1 3/16 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Not Specified, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity (1) 2.0 Ah, (1) 5.0 Ah, Battery Model No. 38D763; 794JN6, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM)