M18 FUEL Band Saw + RL FORGE 8.0 Battery
In Stock
$792.00
/each
Earn 792 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL Band Saw + RL FORGE 8.0 Battery
Item 413EH9
$792.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Power Source | Cordless |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Capacity | (1) 8.0 Ah |
| Voltage | 18 V DC |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Motor Type | Brushless |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Mfr. Model # | 2829-20 48-11-1881 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, Blade Length 35 3/8 in, Round Cutting Capacity 3 1/4 in, Rectangular Cutting Capacity 3 1/4 in x 3 1/4 in, Number of Speed Settings Not Specified, Charger Included No, Brushless Motor Yes, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 8.0 Ah, Battery Pack Replacement 823ZF0, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), SFPM Range 0 to 540 SFPM, Drive Type Not Specified, Handle Type D-Handle