Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 5.2 ton System, Molecular Sieve, 7.7 in Lg
In Stock
$139.30
/each
Earn 139 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 5.2 ton...
Item 40N224
$139.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-134A, R-410A, R-507, R-22 |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Overall Diameter | 2.7 in |
| Body Material | Steel |
| Connection Type | Sweat |
| For System Size | 5.2 ton |
| Connection Size | 3/8 in |
| System Size - R-22 | 5.2 ton |
| Overall Length | 7.7 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| System Size - R-410A | 5 ton |
| Finish | Powder Painted |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| Standards | UL Listed |
| Mfr. Model # | DSG-083-S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 3/8, Overall Length (In.) 7 7/8 in, R-22 Capacity (Tons) 5 ton, Type Copper, For Use With Refrigeration and Air Conditioning Systems, Connection Sweat, Description Filter Dryer with Sight Glass, R-410A Capacity 3 ton, Cut Out Length (In.) 7 in