Portable Air Compressor: Oil Free, 15 gal, Vertical, 1.7 hp, 5.1 cfm @ 90 psi, 120V AC
In Stock
$944.00
/each
Earn 944 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Free, 15 gal, Ve...
Item 40CF16
$944.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Tank Size | 15 gal |
| Maximum Operating Pressure | 225 psi |
| Weight | 99 lb |
| Current Rating | 15 A |
| Free Air Flow Rate | 5.1 cfm |
| Output Power | 1.7 hp |
| Input Voltage | 120V AC |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Air Tank Style | Vertical |
| Compressor Lubrication Type | Oil Free |
| Mfr. Model # | 40CF16 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Free, Air Tank Style Vertical, Output Power 1.7 hp, Free Air Flow Rate 5.1 cfm, Maximum Operating Pressure 225 psi, Air Tank Size 15 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 78 dBA, Weight 99 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.30 cfm, Pump Type Reciprocating, Motor Type UMC