Indicator/Comparator Transfer Stand: 17-13/64 in x 11.81 in x 1.850 in, Smooth Anvil
In Stock
$1,425.00
/each
Earn 1425 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INSIZE Indicator/Comparator Transfer Stand: 17-13/64...
Item 409R86
$1,425.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INSIZE |
| Base Size | 11-13/16 in x 11-13/16 in x 2-61/64 in |
| Post Diameter | 2.945 in |
| Display Qty | 1 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Fine Adjustment Position | Fine Adjust Top (FAT) |
| Manufacturer Part Number | 6865-300E |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Sub-brand | INSIZE |
| Base Length | 17-13/64 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| L x W x H | 17-13/64 in x 11.81 in x 1.850 in |
| Includes | Dust Cover |
| Anvil Size | 2.283 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Base Height | 1.850 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Vertical Travel Height | 15.354 in |
| Anvil Style | Smooth |
| Base Width | 11.81 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Storage Protection Code | A |
| Base Material | Steel |
| Compatible Indicator Mount Size | 3/8 in |
| Anvil Shape | Round |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Plate Tolerance | 59 uin |
| With Swivel Post | No |
| Finish | Powder Coated |
| Anvil Material | Steel |
| With Feet | Yes |
| Mfr. Model # | 6865-300E |
Description
Transfer Stand