Indicator/Comparator Stand: 9-1/64 in x 6.3 in x 1.850 in, 6-5/16 in x 1-55/64 in Base Size
In Stock
$912.50
/each
Earn 912 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INSIZE Indicator/Comparator Stand: 9-1/64 in x 6.3 i...
Item 409L74
$912.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INSIZE |
| Includes | Dust Cover |
| With Swivel Post | No |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Anvil Size | 2.283 in |
| Plate Tolerance | 59 uin |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Base Size | 6-5/16 in x 1-55/64 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Base Material | Steel |
| Display Qty | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| With Feet | Yes |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Anvil Shape | Round |
| Base Height | 1.850 in |
| Base Length | 9-1/64 in |
| Compatible Indicator Mount Size | 3/8 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Anvil Material | Chrome |
| Base Width | 6.3 in |
| L x W x H | 9-1/64 in x 6.3 in x 1.850 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Finish | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 6862-1001E |
| Fine Adjustment Position | Fine Adjust Top (FAT) |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Anvil Style | Grooved |
| Post Diameter | 0.945 in |
| Vertical Travel Height | 7.165 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Sub-brand | INSIZE |
| Mfr. Model # | 6862-1001E |
Description
Dial Gage Stand, Chrome, 0.945 Rod Dia.