Indicator/Comparator Stand: 16-9/64 in x 8.9 in x 1.772 in, 8-29/32 in x 1-25/32 in Base Size
In Stock
$1,539.00
/each
Earn 1539 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INSIZE Indicator/Comparator Stand: 16-9/64 in x 8.9...
Item 409L73
$1,539.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INSIZE |
| Finish | Powder Coated |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Post Diameter | 1.26 in |
| Base Material | Steel |
| Base Width | 8.9 in |
| Base Size | 8-29/32 in x 1-25/32 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Manufacturer Part Number | 6864-250E |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Base Height | 1.772 in |
| With Feet | Yes |
| Fine Adjustment Position | Fine Adjust Top (FAT) |
| Compatible Indicator Mount Size | 3/8 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Anvil Size | 5.906 in x 3.937 in |
| Display Qty | 1 |
| Plate Tolerance | 59 uin |
| Freight Class Code | 18 |
| Anvil Shape | Square |
| California Prop 65 Cancer | N |
| With Swivel Post | No |
| L x W x H | 16-9/64 in x 8.9 in x 1.772 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Vertical Travel Height | 14.37 in |
| Anvil Material | Chrome |
| Base Length | 16-9/64 in |
| Storage Protection Code | A |
| Anvil Style | Grooved |
| Includes | Dust Cover |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Sub-brand | INSIZE |
| Mfr. Model # | 6864-250E |
Description
Comparator Stand, Chrome, 1.260 Rod Dia.