Indicator/Comparator Stand: 10-33/64 in x 7.21 in x 1.654 in, Grooved Anvil, Steel Base
In Stock
$1,161.00
/each
Earn 1161 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INSIZE Indicator/Comparator Stand: 10-33/64 in x 7.2...
Item 409L72
$1,161.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INSIZE |
| Base Height | 1.654 in |
| Base Length | 10-33/64 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Post Diameter | 1.181 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Storage Protection Code | A |
| Finish | Powder Coated |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Plate Tolerance | 59 uin |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Anvil Material | Chrome |
| Vertical Travel Height | 8.858 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Base Material | Steel |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Anvil Style | Grooved |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Anvil Size | 3.543 in x 3.740 in |
| Fine Adjustment Position | Fine Adjust Top (FAT) |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Display Qty | 1 |
| With Swivel Post | No |
| Anvil Shape | Square |
| Includes | Dust Cover |
| Base Width | 7.21 in |
| Compatible Indicator Mount Size | 3/8 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Base Size | 7-13/64 in x 1-21/32 in |
| Sub-brand | INSIZE |
| L x W x H | 10-33/64 in x 7.21 in x 1.654 in |
| With Feet | Yes |
| Manufacturer Part Number | 6863-150E |
| Mfr. Model # | 6863-150E |
Description
Dial Gage Stand, Chrome, 1.181 Rod Dia.