Indicator/Comparator Stand: 16-21/32 in x 11.81 in x 2.953 in, Smooth Anvil, Granite Base
In Stock
$2,135.00
/each
Earn 2135 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INSIZE Indicator/Comparator Stand: 16-21/32 in x 11....
Item 409L71
$2,135.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INSIZE |
| Anvil Size | 11.811 in x 11.811 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Anvil Material | Granite |
| Anvil Shape | Square |
| Includes | Dust Cover |
| Base Size | 11.811 in x 11.811 in x 2.953 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| With Feet | Yes |
| Anvil Style | Smooth |
| Finish | Uncoated |
| Vertical Travel Height | 13.701 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Base Material | Granite |
| Display Sell UOM | EA |
| Manufacturer Part Number | 6867-250E |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Fine Adjustment Position | Fine Adjust Top (FAT) |
| Sub-brand | INSIZE |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Display Qty | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Base Length | 16-21/32 in |
| Base Height | 2.953 in |
| Storage Protection Code | A |
| Post Diameter | 1.26 in |
| With Swivel Post | No |
| Compatible Indicator Mount Size | 3/8 in |
| L x W x H | 16-21/32 in x 11.81 in x 2.953 in |
| Base Width | 11.81 in |
| Mfr. Model # | 6867-250E |
Description
Comparator Stand, Granite, 1.260 Rod Dia.