JobberLengthDrillBit, 1/32in, HSS
In Stock
$0.69
/each
Earn 0 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 1/32in, HSS
Item 401J62
$0.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Diameter | 1/32 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.0313 |
| Overall Length | 1-3/8 in |
| Material | High Speed Steel |
| Standards | ASME |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Length | 1/2 in |
| Drill Bit Size | 1/32 in |
| Point Type | Conventional |
| Mfr. Model # | 401J62 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1/32 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0313, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through