Utility Cart: 62 in x 26 in, 67 in Overall Ht, 4 Shelves, Antimicrobial/Corrosion-Resistant
In Stock
$1,811.00
/each
Earn 1811 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Utility Cart: 62 in x 26 in, 67 in Overall Ht...
Item 3TJ72
$1,811.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1104 |
| Brand | METRO |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf WxD | 60 in x 24 in |
| Material | 304 Stainless Steel, Polymer |
| Overall Height | 67 in |
| Whole Unit Load Capacity | 900 lb |
| Load Capacity per Shelf | 225 lb |
| Caster Wheel/Configuration | (2) Swivel Casters with Brakes, (2) Swivel Casters |
| Overall Depth | 26 in |
| Overall Width | 62 in |
| Mfr. Model # | 3TJ72 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 31162701 |
Description
Utility Cart, Overall Depth 26 in, Overall Height 67 in, Overall Width 62 in, Shelf Style Ventilated, Shelf Depth 24 in, Shelf Width 60 in, Shelving Configuration Standalone, Number of Shelves 4, Load Capacity per Shelf 225 lb, Whole Unit Load Capacity 900 lb, Caster Wheel/Configuration (2) Swivel Casters, (2) Swivel Casters with Brakes, Caster Wheel/Tread Material Polyurethane, Caster Wheel Diameter 5 in, Material Polymer, 304 Stainless Steel, Finish Plastic and Stainless Steel