Miniature Circuit Breaker: 30 A Amps, 120V AC, 1 Poles, Shunt Trip
In Stock
$621.50
/each
Earn 621 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 30 A Amps, 120V AC...
Item 3HZZ5
$621.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 193 |
| Brand | SIEMENS |
| Amps | 30 A |
| Number of Poles | 1 |
| Phase | Single |
| Series | BQ |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120V AC |
| AC Voltage Rating | 120V AC |
| Circuit Breaker Type | Shunt Trip |
| Mfr. Model # | BQ1B03000S01 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 30 A, AC Voltage Rating 120V AC, Circuit Breaker Type Shunt Trip, Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Phase Single, Series BQ, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Siemens Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/BQ, Length 7 in, Width 10 in, Depth 16 in, Min. Wire Size 12 AWG (Al), 14 AWG (Cu), Max. Wire Size 6 AWG