Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240V AC, 2 Poles, Std
In Stock
$270.00
/each
Earn 270 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240...
Item 3HZU4
$270.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 193 |
| Brand | SIEMENS |
| Number of Poles | 2 |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120/240V AC |
| Amps | 40 A |
| Phase | Single |
| Series | BQ |
| Mfr. Model # | BQ2B040 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 40 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Phase Single, Series BQ, Max. AIR Rating 10kA at 120/240V AC, For Use With Siemens Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/BQ, Length 3.7 in, Width 4.5 in, Depth 12.8 in, Max. Operating Temp. 104 Degrees F, Min. Wire Size 8 AWG