Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240V AC, 2 Poles
In Stock
$237.25
/each
Earn 237 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240...
Item 3CNL9
$237.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Number of Poles | 2 |
| Phase | Single |
| Amps | 40 A |
| Circuit Breaker Type | Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA) |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Series | QF |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120V AC |
| Mfr. Model # | QF240A |
| Country of Origin | Philippines (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 40 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA), Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Phase Single, Series QF, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Siemens Load Centers, Terminal Connection Lug, Frame Size 225A/QF, Length 2.88 in, Width 2 in, Depth 2.38 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 6 AWG