Miniature Circuit Breaker: 30 A Amps, 120V AC, 1 Poles
In Stock
$106.85
/each
Earn 106 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 30 A Amps, 120V AC...
Item 3CNL5
$106.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120V AC |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Phase | Single |
| Amps | 30 A |
| Series | QF |
| AC Voltage Rating | 120V AC |
| Number of Poles | 1 |
| Circuit Breaker Type | Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA) |
| Mfr. Model # | QF130A |
| Country of Origin | Philippines (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 30 A, AC Voltage Rating 120V AC, Circuit Breaker Type Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA), Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Phase Single, Series QF, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Siemens Load Centers, Terminal Connection Lug, Frame Size 225A/QF, Length 12.7 in, Width 4 in, Depth 2.38 in, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 10 AWG