Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120V AC, 1 Poles, Std
In Stock
$15.11
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120V AC...
Item 3CNF6
$15.11
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Number of Poles | 1 |
| Amps | 40 A |
| Series | Q |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Phase | Single |
| AC Voltage Rating | 120V AC |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120V AC |
| Mfr. Model # | Q140 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 40 A, AC Voltage Rating 120V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, DC Voltage Rating 48V DC, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Compatible Panelboard/Load Center Series EQ, Phase Single, Series Q, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Siemens EQ Load Centers, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/QP, Length 3 in, Width 1 in, Depth 3 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu)