Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 240V AC, 3 Poles, Std
In Stock
$692.00
/each
Earn 692 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 240V AC...
Item 3CNC1
$692.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Amps | 50 A |
| Series | BL |
| Max. AIR Rating | 10kA at 240V AC |
| AC Voltage Rating | 240V AC |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Mfr. Model # | B350 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 50 A, AC Voltage Rating 240V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series P1, Phase Three, Series BL, Max. AIR Rating 10kA at 240V AC, For Use With Siemens P1 Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/BL, Length 4 in, Width 3 in, Depth 3 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu)