Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240V AC, 2 Poles, Ground Fault Equipment Protection
In Stock
$1,030.00
/each
Earn 1030 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 40 A Amps, 120/240...
Item 3AGJ1
$1,030.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120/240V AC |
| Circuit Breaker Type | Ground Fault Equipment Protection |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Phase | Single |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Amps | 40 A |
| Number of Poles | 2 |
| Series | BLE |
| Mfr. Model # | BE240 |
| Country of Origin | Philippines (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 40 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Ground Fault Equipment Protection, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series P1, Phase Single, Series BLE, Max. AIR Rating 10kA at 120/240V AC, For Use With Siemens P1 Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 60A/BLE, Length 3 in, Width 3 in, Depth 6 in, Min. Wire Size 8 AWG