Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 120/240V AC, 2 Poles
In Stock
$232.25
/each
Earn 232 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 120/240...
Item 3AFL1
$232.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Series | QF |
| Number of Poles | 2 |
| Phase | Single |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Circuit Breaker Type | Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA) |
| Amps | 50 A |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120/240V AC |
| Mfr. Model # | QF250A |
| Country of Origin | Philippines (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 50 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Ground Fault Circuit Interrupter (Class A - 5mA), Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Phase Single, Series QF, Max. AIR Rating 10kA at 120/240V AC, For Use With Siemens Load Centers, Terminal Connection Lug, Frame Size 225A/QF, Length 2.88 in, Width 2 in, Depth 2.38 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 6 AWG