Liquid Line Filter Dryer, 4.7in L, 355 psi
In Stock
$94.60
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer, 4.7in L, 355 psi
Item 3A658
$94.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Type | R-22 |
| For System Size | 23 ton |
| Body Material | Steel |
| Connection Size | 3/4 in |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| System Size - R-22 | 23 ton |
| System Size - R-410A | 5 ton |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Operating Pressure - Maximum | 355 psi |
| Overall Length | 4.7 in |
| Finish | Powder Coated |
| Standards | UL Listed |
| Connection Type | Sweat |
| Overall Diameter | 3 in |
| Mfr. Model # | SLD-8-6SV-HH |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 3/4, Overall Length (In.) 4 3/4 in, R-22 Capacity (Tons) 4 1/2 ton, Type With Inlet and Outlet Access Valves, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description High Acid Capacity, R-410A Capacity 5 ton, Cut Out Length (In.) 3 3/16 in