Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 23 ton System, 4.3 in Lg, 3/8 in Female Sweat
In Stock
$92.50
/each
Earn 92 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 23 ton S...
Item 3A656
$92.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Type | R-22 |
| Finish | Powder Coated |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Overall Diameter | 3 in |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| System Size - R-22 | 23 ton |
| Body Material | Steel |
| For System Size | 23 ton |
| Operating Pressure - Maximum | 355 psi |
| Overall Length | 4.3 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| System Size - R-410A | 2.6 ton |
| Standards | UL Listed |
| Connection Type | Sweat |
| Mfr. Model # | SLD-8-3SV-HH |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 3/8, Overall Length (In.) 4 5/16 in, R-22 Capacity (Tons) 1 1/2 ton, Type Single Access Valve, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description High Acid Capacity, R-410A Capacity 1 1/2 ton, Cut Out Length (In.) 3 1/8 in