Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 8 ton System, Molecular Sieve, 5.6 in Lg
In Stock
$74.55
/each
Earn 74 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 8 ton Sy...
Item 3A650
$74.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Connection Size | 1/2 in |
| System Size - R-22 | 4.1 ton |
| System Size - R-410A | 4 ton |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| For System Size | 8 ton |
| Connection Type | Sweat |
| Standards | UL Listed |
| Body Material | Steel |
| Overall Diameter | 3 in |
| Finish | Powder Painted |
| Overall Length | 5.6 in |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Mfr. Model # | BF-084S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40101806 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 1/2, Overall Length (In.) 5 7/16 in, R-22 Capacity (Tons) 3 1/2 ton, Type Steel, Bi Flow, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description Heat Pump Application, R-410A Capacity 3 1/2 ton, Cut Out Length (In.) 4 7/16 in