Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 8 ton System, Molecular Sieve, 5.5 in Lg
In Stock
$72.10
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 8 ton Sy...
Item 3A648
$72.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Connection | 3/8 in Female Sweat |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Storage Protection Code | A |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Control Direction | Bi-Directional |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| System Size - R-22 | 3.7 ton |
| System Size - R-410A | 3.6 ton |
| Desiccant Volume | 8 cu in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Display Sell UOM | EA |
| Filter Area | 15 sq in |
| Connection Gender | Female |
| Connection Size | 3/8 in |
| Displayed Brand | PARKER |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Connection Material | Copper |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Finish | Powder Painted |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Freight Class Code | 34 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Overall Length | 5.5 in |
| Contains Refrigerant? | N |
| Connection Type | Sweat |
| Manufacturer Part Number | BF-083S |
| Shell Length | 4.6 in |
| Display Qty | 1 |
| For System Size | 8 ton |
| Standards | UL Listed |
| Core Type | Molecular Sieve |
| Body Material | Steel |
| Overall Diameter | 3 in |
| Mfr. Model # | BF-083S |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 5.5in L, 650 psi