M18 FUEL Bandsaw + XC6.0 Battery + Knife
In Stock
$917.50
/each
Earn 917 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL Bandsaw + XC6.0 Battery + Knife
Item 391MR7
$917.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Number of Speed Settings | Continuous |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM) |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Voltage | 18 V DC |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Battery Capacity | (1) 6.0 Ah |
| Motor Type | Brushless |
| Mfr. Model # | 2829S-20 48-11-1865 48-22-1505 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, (1) Utility Knife, Blade Length 35 3/8 in, Round Cutting Capacity 3 1/4 in, Rectangular Cutting Capacity 3 1/4 in x 3 1/4 in, Number of Speed Settings Continuous, Charger Included No, Brushless Motor Yes, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 6.0 Ah, Battery Pack Replacement 481Z44, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM), SFPM Range 0 to 540 SFPM, Drive Type Direct Drive