M18 FUEL Bandsaw + XC6.0 Battery + Knife
In Stock
$784.00
/each
Earn 784 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL Bandsaw + XC6.0 Battery + Knife
Item 391MR6
$784.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Includes Battery | Battery Included |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM) |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Number of Speed Settings | Continuous |
| Battery Capacity | (1) 6.0 Ah |
| Voltage | 18 V DC |
| Power Source | Cordless |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Motor Type | Brushless |
| Mfr. Model # | 2829-20 48-11-1865 48-22-1505 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, (1) Utility Knife, Blade Length 35 3/8 in, Round Cutting Capacity 3 1/4 in, Rectangular Cutting Capacity 3 1/4 in x 3 1/4 in, Number of Speed Settings Continuous, Charger Included No, Brushless Motor Yes, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 6.0 Ah, Battery Pack Replacement 481Z44, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM) HIGH OUTPUT(TM), SFPM Range 0 to 540 SFPM, Drive Type Direct Drive