MXF Core Rig + FORGE HD12.0 Battery
In Stock
$12,394.00
/each
Earn 12394 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE MXF Core Rig + FORGE HD12.0 Battery
Item 391MP7
$12,394.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Coring Capacity in Concrete | 14 in |
| Voltage | 72V DC |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Capacity Range | 7.0 Ah - 9.0+ Ah |
| Column Height | 39-1/2 in |
| Tool Series | MX FUEL(TM) |
| Mfr. Model # | MXF302-2HD MXFHD812 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Core Drill Kit, Coring Capacity in Concrete 14 in, Column Height 39 1/2 in, Adjustable Angle Yes, Maximum Spindle Speed 2,200 RPM, Anti-Kickback Clutch Type Mechanical, Tool Weight 109.5 lb, Speed Setting 4 Speed, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (3) Batteries, (1) Charger, Battery Capacity (3) 12.0 Ah, Battery Model Number 809NV5, Number of Batteries Included 3, Charger Included Yes, Charger Model Number MXFSC