Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 450 RPM No Load Speed
In Stock
$451.00
/each
Earn 451 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft...
Item 390XM0
$451.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Drive Size | 1/4 in |
| Head Width | 1-3/16 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| No Load Speed | 450 RPM |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Battery Capacity | (1) 2.5 Ah |
| Overall Length | 14-3/8 in |
| Motor Type | Brushless |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Voltage | 12 V DC |
| Power Source | Cordless |
| Mfr. Model # | 2568-20 48-11-2425 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet and Battery