Pleated Air Filter, 20x25x2, MERV 8
In Stock
$12.06
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 20x25x2, MERV 8
Item 38ZC95
$12.06
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Filter Size | 20 in x 25 in x 2 in |
| Nominal Height | 20 in |
| Nominal Depth | 2 in |
| Media Material | Synthetic |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,042 cfm |
| Nominal Width | 25 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Common Applications | General Use |
| Mfr. Model # | 38ZC95 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 20x25x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 11.6 sq ft, Pleats per Linear Foot 12, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.