Pleated Air Filter, 16x20x2, MERV 8
In Stock
$9.09
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 16x20x2, MERV 8
Item 38ZC92
$9.09
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Filter Size | 16 in x 20 in x 2 in |
| Nominal Depth | 2 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Nominal Height | 16 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 667 cfm |
| Media Material | Synthetic |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Width | 20 in |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Mfr. Model # | 38ZC92 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 16x20x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 6.5 sq ft, Pleats per Linear Foot 10, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron. Only shipped in quantities of 12.