Pleated Air Filter, 16x25x2, MERV 8
In Stock
$10.01
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 16x25x2, MERV 8
Item 38ZC89
$10.01
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Media Material | Synthetic |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Nominal Width | 25 in |
| Nominal Filter Size | 16 in x 25 in x 2 in |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Height | 16 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Air Flow @ 300 fpm | 833 cfm |
| Nominal Depth | 2 in |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Mfr. Model # | 38ZC89 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 16x25x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 8.2 sq ft, Pleats per Linear Foot 10, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron. Only shipped in quantities of 12.