Pleated Air Filter, 24x24x2, MERV 8
In Stock
$11.62
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 24x24x2, MERV 8
Item 38ZC88
$11.62
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Filter Size | 24 in x 24 in x 2 in |
| Nominal Width | 24 in |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Frame or Header Material | Cardboard |
| Nominal Height | 24 in |
| Common Applications | General Use |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Nominal Depth | 2 in |
| Media Material | Synthetic |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Mfr. Model # | 38ZC88 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 24x24x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Cardboard, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 13.3 sq ft, Pleats per Linear Foot 12, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.