Pleated Air Filter, 20x20x2, MERV 8
In Stock
$10.38
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 20x20x2, MERV 8
Item 38ZC86
$10.38
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Filter Size | 20 in x 20 in x 2 in |
| Nominal Height | 20 in |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Width | 20 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 833 cfm |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Nominal Depth | 2 in |
| Mfr. Model # | 38ZC86 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 20x20x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 8.2 sq ft, Pleats per Linear Foot 10, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron. Only shipped in quantities of 12.