JobberLengthDrillBit, 1/2in, HSS
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 1/2in, HSS
Item 38MX15
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Flute Length | 3-1/16 in |
| Standards | Not Rated |
| Size Decimal Equivalent | 0.5000 |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | 1/2 in |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Point Type | Split |
| Mfr. Model # | 38MX15 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1/2 in, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.5000, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through