JobberLengthDrillBit, 15/32in, HSS
In Stock
$27.00
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 15/32in, HSS
Item 38MX14
$27.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Size Decimal Equivalent | 0.4688 |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Diameter | 15/32 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 3-1/16 in |
| Drill Bit Size | 15/32 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Point Type | Split |
| Standards | Not Rated |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Mfr. Model # | 38MX14 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15/32 in, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.4688, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through