M12 CP Band Saw, M12 XC5.0, BLADE3PK, Att
In Stock
$792.50
/each
Earn 792 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 CP Band Saw, M12 XC5.0, BLADE3PK, Att
Item 388TN5
$792.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Includes Battery | Battery Included |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Blade Length | 30-9/16 in |
| Cutting Length - Maximum | 2-1/2 in |
| Voltage | 12 V DC |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Speed - Maximum | 570 SFPM |
| Cutting Width - Maximum | 2-1/2 in |
| Mfr. Model # | 2529-21XC 48-11-2450 48-39-0631 49 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112709 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 12 V DC, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Charger, (1) Reamer, (2) Batteries, (3) Blades, Blade Length 30 9/16 in, Round Cutting Capacity 2 1/2 in, Rectangular Cutting Capacity 2 1/2 in x 2 1/2 in, Number of Speed Settings Variable, Brushless Motor Yes, Battery Capacity (1) 4.0Ah; (1) 5.0Ah, SFPM Range 0 to 570, Cordless