Ratchet Kit: 30 ft-lb Fastening Torque, 30 ft-lb Torque - Max, 250 RPM No Load Speed, M12™
In Stock
$365.75
/each
Earn 365 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 30 ft-lb Fastening Torque, 30 ft...
Item 388RL1
$365.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 653 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Fastening Torque | 30 ft-lb |
| Battery Capacity | (1) 2.0 Ah |
| Includes Battery | Battery Included |
| Motor Type | Brushed |
| Drive Size | 1/4 in |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Power Source | Cordless |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Voltage | 12 V DC |
| Battery Platform | M12(TM) |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Tool Series | M12(TM) |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Mfr. Model # | 2456-20 48-59-2420 |
| Country of Origin | Vietnam (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool; (1) Battery; (1) Charger, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor No, Fastening Torque 30 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 1/4 in, Side to Center 7/8 in, Head Height 1 1/8 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 2.0 Ah, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included Yes, Charger Model 48-59-2401, Case Included No