Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, 2.0 Ah, 12V DC, Auto-Stop
In Stock
$226.25
/each
Earn 226 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in H...
Item 385JP1
$226.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Battery Platform | CXT(R) |
| Tool Series | CXT(R) |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Power Source | Cordless |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Voltage | 12V DC |
| Includes Battery | Battery Included |
| Maximum Air Pressure | 120 psi |
| Mfr. Model # | MP100DZ + BL1021B |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator Kit, Power Source Cordless, Battery Platform CXT(R), Voltage 12V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Battery, Battery Capacity 2.0 Ah, Number of Batteries Included 1, Maximum Air Pressure 120 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Battery Included, Includes 12V Max CXT(R) 2.0Ah Battery, 12V Max CXT(R) Inflator, Presta Valve Adapter, Sports Ball Needle, Tapered Adapter, Tool Bag, Tool Weight 2.6 lb