Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, (3) 2.0 Ah, 12V DC, Auto-Stop
In Stock
$446.50
/each
Earn 446 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in H...
Item 385JP0
$446.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Battery Platform | CXT(R) |
| Includes Battery | Battery Included |
| Power Source | Cordless |
| Maximum Air Pressure | 120 psi |
| Battery Capacity Range | 1.5 Ah - 3.0 Ah |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Tool Series | CXT(R) |
| Voltage | 12V DC |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Mfr. Model # | MP100DWRX1 + BL1021B |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator Kit, Power Source Cordless, Battery Platform CXT(R), Voltage 12V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Charger, (3) Batteries, Battery Capacity (3) 2.0 Ah, Number of Batteries Included 3, Maximum Air Pressure 120 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Battery Included, Includes (3) 12V Max CXT(R) 2.0Ah Batteries, 12V Max CXT(R) Charger, 12V Max CXT(R) Inflator, Presta Valve Adapter, Sports Ball Needle, Tapered Adapter, Tool Bag